ZGODBA O CERKNIŠKEM JEZERU

 

Ob bregovih Cerkniškega jezera sta nekdaj stala dva gradova, karlovški in šteberški. Prvi se je dvigal zraven Male Karlovice nad Svinjsko jamo, drugi pa na nasprotni strani v vznožju Križne gore. Graščaka sta si bila smrtna sovražnika. Do tega pa je prišlo takole.  Neki Šterbenčan je namreč  iz ljubosumnosti ubil pri viteških igrah   Karlovčana v dvoboju, v katerem sta se poskušala.

Od takrat je bilo sovraštvo med obema rodbinama in se je predajalo od kolena do kolena. Drugače je bilo kasneje pri otrocih obeh graščakov. Šteberski mladi in karlovška hči sta se ljubila, čeprav sta bila njuna očeta velika sovražnika. Prvikrat sta se videla na sprehodu, kjer sta se sešla po naključju. Zatem sta se večkrat sprehajala v dolini, nazadnje sta si obljubila drug drugemu večno ljubezen in zvestobo.  Nekoč pove mladi Šteberčan svoji izvoljenki, da hoče prositi očeta za njeno roko. Deklica mu odsvetuje, a on se ne da pregovoriti. Tudi oče Štrbenčan, ki je dobro poznal srd in jezo svojega nasprotnika, ni bil za to, da gre sin snubit; ali njegove besede niso nič zalegle.

Naslednji  dan  vidimo mladega Šterbenčana v pražnji obleki in na iskrem konju na potu k sosednjem gradu. Takrat se je še razprostirala med obema gradovoma rodovitna planjava. bila dolina, katero danes pokriva jezero, še suha, pokrivali pa so jo zeleni travniki in rodovitna polja. Mladi vitez odda konja hlapcu, sam pa se napoti pred očeta svoje izvoljenke. Karlovški gospod mladeniča ni sprejel tako nemilostno, kakor bi pričakovali; njegovo sovraštvo proti Šterbenčanom pa ni bilo zato  nič manjše. Ko mu je vitez povedal, kaj ga je privedlo pred njegovo obličje, mu odvrne z navidezno prijaznostjo, ki je pa bila zgolj prevara: »Pozabiti hočem staro sovraštvo in ti dati svojo hčer za ženo, a izpolniti moraš, kar zahtevam. To dolino, ki se razprostira med mojim in tvojega očeta gradom, mora zaliti voda, da boš mogel svojo ženo v čolnu pripeljati na svoj dom. Če se to zgodi, podam tvojemu očetu roko v spravo in tebi  svojo hčer.  Ali prej mi ne hodi več pred oči!« Karlovčan je mislil pri sebi, da  se je s tem za vselej  odkrižal neprijetnega snubača.

Mladi vitez se je vračal v trpkih mislih domov, ponavljaje si stokrat to, kar mu je povedal stari Karlovčan; jasno mu je bilo, da mu je stari le zato naložil tako težko delo, da bi ga na lahek način odpravil.

Ko jaha proti domu, se iznenada dvigne iz jame, v katero so se stekali studenci in potoki bližnje okolice, velik kosmat mož in ogovori zamišljenega popotnika z bučnim glasom:. »Zakaj se vračaš, mladenič, tako žalosten od svoje deklice?«  »Kaj ti bom pravil, ko mi ne moreš pomagati,« odvrne vitez. » Morebiti pa vendar«, pravi povodni mož.  Nato mu vitez pove, kako ga je odpravil stari Karlovški. »Če ni nič hujšega« pravi povodni mož, »se da pomagati in svoje dekle lahko še vedno dobiš. Poslušaj me in stori, kakor ti svetujem. Pojdi domov in daj skovati mrežo iz močnega železa, pa jo povezni na to požiralno jamo in jo še dobro zasuj in zadelaj s kamenjem in prstjo. Potem se studenci in potoki ne bodo več mogli zgubljati v jamo, kakor doslej. Voda se bo razširila po dolini in nastalo bo jezero. Izpolnila se bo na ta način graščakova želja in ti boš dosegel svoj namen: združen boš s svojo deklico!«

Mladenič, vesel dobrega nasveta, hiti domov, ukaže napraviti močno omrežje in da z njo pokriti požiralno jamo ter  zasuti s kamenjem in prstjo. Vesel je nato opazoval, kako se izpolnjujejo besede povodnega moža. Dan za dnem narašča voda  in  se razliva po vsej  dolini, ker nima odtoka. Za nekaj časa je pokrilo jezero vso planjavo. Tako je torej prišel težko pričakovan dan, ko je mladi vitez stopil v čoln in se odpeljal po vodi pred karlovški grad, da ponovi snubitev in odvede drago zaročenko. Ko stopi pred Karlovčana in mu pove, da je spolnil njegovo zahtevo, se je mahoma skazalo, da je bilo vse skupaj le prazen izgovor. Stari vitez ni utegnil poslušati mladeniča do konca, ko izbruhne iz njega grozen bes in  malo je manjkalo, da ni napadel Šterbenčana z rokami.

Spet se vrača mladenič v temnih mislih domov. Da bi se odpovedal ljubezni, na to niti ni mislil. Vendar, kako se bo izteklo z njegovo ljubeznijo, kdo ve? Mogoče se bo dal oče kasneje omehčati. Kaj stori mladi vitez? Svojo deklico začne skrivaj obiskovati na gradu, in seveda ponoči, da bi njen oče kaj ne zvedel. Deklica se boji zanj, da ne bi v temi zapeljal čolna h kaki požiralni jami in se ponesrečil. Zato mu vsako noč postavlja na južni strani gradu svetilko, da ve, kam mora veslati.

Lepota karlovške hčere je slovela daleč okrog. Vedno in vedno so se oglašali snubači, a ona jih je po vrsti odbijala, ker je sklenila, da ostane zvesta svojemu izvoljencu. V grad je večkrat zahajal tuj plemenitaš. Kmalu se je zvedelo, da snubi graščakovo hčer. Starega hitro pregovori, da mu obljubi njeno roko, pri deklici pa ne opravi ničesar, vedno se ga brani. Ko jo povprašuje, zakaj je tako mrzla do njega, mu pove, da ljubi mladega Šterbenčana. Ljubosumnost ostri oči in tuji plemenitaš je kmalu razkril skrivnost nočnih obiskov in tudi dognal, da postavlja deklica mladeniču luč na okno. Takoj se rodi v srcu tujega plemenitaša maščevalen naklep.

Nekega večera se napravlja mladi Šterbenčan na svojo vsakdanjo vožnjo po jezeru. Močan veter je pripodil od juga črne oblake, ki so se kopičili okoli Slivnice, kjer so imele vešče svoje domovanje. Plamteča znamenja nad hribom so naznanjala, da rajajo vešče v burji in nevihti. Zvesti sluga opominja in svari mladega gospodarja, naj ne hodi nikamor v tej temni noči. A v tem trenutku zasije na karlovškem gradu luč, svetla koz nikoli. »kaj se mi more zgoditi,« pravi vitez, »ko mi ta luč kaže pravo pot.« s temi besedami zavesla v razburkano jezero. Vrnil se ni nikoli več. Pač so našli kasneje čoln, ki ga je nosil tok nad jamo Karlovico, a trupla ni bilo nikjer; gotovo ga je vrtinec potegnil v požiralnik. To je bilo delo tujega plemenitaša, ki je bil skrivoma postavil svetilko nad karlovški požiralnik. A kaj mu je pomagalo hudobno dejanje? Ko sliši deklica, da je poginil mladi vitez, skoči z grajskega ozidja v jezero in utone. Tako sta se združila dekle in mladenič, kakor je napovedal povodni mož.

Vir: Slovenska dežela v pripovedkah in podobi, Dušica Kunaver, Mladinska knjiga 1991

DIE GESCHICHTE ÜBER DEN SEE VON CERKNICA

An den Ufern des Sees von Cerknica standen einst zwei Burgen, Karlovec und Šteberk. Die erste erhob sich neben Mala Karlovica über der Höhle Svinjska jama und die zweite auf der gegenüberliegenden Seite am Fuß des Bergs Križna gora. Die beiden Burgherren waren Todfeinde. Dieser Hass hat sich wie folgt zugetragen. Aus Eifersucht tötete bei einem Ritterturnier ein Mann aus der Burg Šteberk im Zweikampf, in dem sie ihre Stärke maßen, einen Mann aus der Burg Karlovec.

Seitdem herrschte Hass zwischen den beiden Familien, der von Generation zu Generation weitergegeben wurde. Anders erging es später den Kindern der beiden Adelsgeschlechter. Der junge Mann von Šteberk und die Tochter von Karlovec liebten sich, obwohl ihre Väter große Feinde waren. Zum ersten Mal sahen sie sich bei einem Spaziergang, wo sie sich zufällig begegneten. Danach gingen sie mehrmals im Tal spazieren. Schließlich versprachen sich die beiden jungen Leute ewige Liebe und Treue. Eines Tages sagt der junge Mann von Šteberk seiner Auserwählten, dass er bei ihrem Vater um ihre Hand anhalten will. Das Mädchen rät ihm davon ab, er lässt sich aber nicht überreden. Auch der Vater des jungen Manns von Šteberk, der die Wut und den Zorn seines Widersachers nur zu gut kannte, war nicht damit einverstanden, dass sein Sohn um dieses Mädchen werben würde; aber alle Worte des Vaters halfen nichts, der junge Šteberk war nicht davon abzuhalten.

Am nächsten Tag sehen wir den jungen Mann von Šteberk, wie er in der Festkleidung auf dem Rücken eines feurigen Pferdes zur benachbarten Burg reitet. Zu dieser Zeit erstreckte sich zwischen den beiden Burgen noch eine fruchtbare Ebene. Das Tal, das jetzt ein See ist, war mit grünen Wiesen und fruchtbaren Feldern bedeckt. Der junge Ritter überlässt sein Pferd einem Diener und er selbst begibt sich zum Vater seines geliebten Mädchens. Der Herr von der Burg Karlovec empfing den jungen Mann nicht so ungnädig, wie zu erwarten war; aber sein Hass gegen die Familie Šteberk war deshalb nicht weniger groß. Als der Ritter ihm erzählte, was ihn vor sein Gesicht gebracht hatte, erwiderte er mit scheinbarer Freundlichkeit, die jedoch nur eine Täuschung war: »Ich will die alte Feindschaft vergessen und dir meine Tochter zur Frau geben, aber du musst tun, was ich jetzt verlange. Dieses Tal, das zwischen der meinen und der Burg deines Vaters liegt, muss mit Wasser überflutet werden, damit du deine Frau in einem Boot in dein Haus bringen kannst. Wenn dies geschieht, werden ich deinem Vater meine Hand zur Versöhnung reichen und dir meine Tochter zur Frau geben. Bis dahin kommst du mir aber nicht mehr vor die Augen!« Der Herr von der Burg Karlovec dachte bei sich, dass er damit den ihm unliebsamen Verehrer seiner Tochter für immer loswurde.

So ging der junge Ritter mit bitteren Gedanken zurück nach Hause und er wiederholte hundertmal vor sich selbst das, was der alte Herr von Karlovec ihm sagte; es war ihm klar, dass der alte Burgherr ihm eine so schwere Aufgabe nur gegeben hatte, damit er ihn auf einfache Weise loswerden konnte.

Als er nach Hause ritt, tauchte plötzlich ein großer haariger Mann aus der Höhle auf, in die die Brunnen und Bäche der nahen Umgebung flossen und sprach den nachdenklichen Ritter mit dröhnender Stimme an: »Warum kommst du, junger Mann, vom Besuch bei deinem geliebten Mädchen so traurig zurück?« »Was soll ich dir sagen, wenn du mir nicht helfen kannst,« erwiderte der Ritter. » Vielleicht kann ich es aber doch«, sagt der Wassermann. Dann erzählt ihm der Ritter, wie der alte Burgherr von Karlovec ihn wegschickte. »Wenn es nichts Schlimmeres ist«, sagt der Wassermann, »lässt es sich helfen und du kannst dein Mädchen noch bekommen. Höre auf mich Junge und tue, was ich dir jetzt sage. Gehe nach Hause und lass dir ein Netz aus starkem Eisen anfertigen, dann bringe es an diesem Saugloch an, schütte die Grube gut zu und stopfe sie noch mit Steinen und mit Erde. Dann werden die Brunnen und Bäche nicht mehr wie bisher in die Grube fließen können. Das Wasser wird sich über das Tal ausbreiten und hier wird ein See entstehen. So wird der Wunsch des Burgherrn in Erfüllung gehen und du wirst dein Ziel erreichen: Du wirst wieder mit deinem Mädchen zusammen sein!«

Erfreut über den guten Rat eilte der junge Mann nach Hause und befahl, ein starkes Netz zu fertigen, das Saugloch damit zu bedecken und noch dazu mit Steinen und Erde zuzuschütten. Freudig schaute er dann zu, wie die Worte des Wassermannes Wahrheit wurden. Tag für Tag stieg das Wasser an und weil es nicht abfließen konnte, überschwemmte es das ganze Tal. Bald bedeckte der See die ganze Ebene. Und so kam der sehnlich erwartete Tag, an dem der junge Ritter sich in seinem Boot auf den Weg zur Burg Karlovec begab, um dort seine Werbung zu wiederholen und sein geliebtes Mädchen mit nach Hause zu nehmen. Als er vor den Burgherrn von Karlovec trat und ihm sagte, dass er seine Bedingung erfüllt habe, stellte es sich schnell heraus, dass dies alles nur eine faule Ausrede war. Der alte Ritter konnte den jungen Mann nicht einmal bis zum Schluss anhören, als eine furchtbare Wut aus ihm herausbrach und es fehlte nur ein wenig, dass er den jungen Mann von Šteberk nicht mit seinen Händen angreifen würde.

Wieder geht der junge Mann in dunklen Gedanken verloren nach Hause zurück. Er hat aber nicht einmal daran gedacht, seine Liebe aufzugeben. Aber, wer weiß, wie es mit seiner Liebe weitergehen wird? Vielleicht wird der Vater des Mädchens sich später milde stimmen lassen. Was macht der junge Ritter? Er beginnt sein geliebtes Mädchen heimlich auf der Burg zu besuchen und dies natürlich im Schutze der Nacht, damit der Vater des Mädchens nichts davon erfährt. Das Mädchen hat Angst um seinen Geliebten. Es befürchtete, dass sein Boot im Dunklen irregehen und von einem Saugloch in die Tiefe gezogen würde. Deshalb stellt das Mädchen jede Nacht eine Lampe an der Südseite der Burg auf, damit er sieht, wohin er rudern muss.

Die Schönheit der Tochter von der Burg Karlovec war aber weit und breit bekannt. Immer wieder kamen neue und neue Verehrer, aber das Mädchen wies sie alle ab, entschlossen, seinem Auserwählten treu zu bleiben. Oft kam auch ein fremder Adliger auf einen Besuch in die Burg. Bald wurde bekannt, dass er um die Hand der Tochter des Burgherrn anhält. Er konnte den alten Burgherrn schnell überreden, ihm die Hand der Tochter zur Ehe zu versprechen. Beim Mädchen hat er mit seiner Werbung aber keinen Erfolg. Es lehnt ihn beharrlich ab. Als er das Mädchen fragt, warum es ihm gegenüber so kalt ist, sagt das Mädchen ihm, dass es den jungen Mann von der Burg Šteberk liebt. Die Eifersucht schärft den Blick und der fremde Adlige kam bald hinter das Geheimnis der nächtlichen Besuche und fand auch heraus, dass das Mädchen jede Nacht ein Licht an ein Fenster stellt, um damit seinem Geliebten den Weg zur Burg zu zeigen. Sofort erwachen im Herzen des fremden Adligen Rachegefühle.

Eines Abends bereitete sich der junge Mann von der Burg Šteberk auf seine allnächtliche Fahrt über den See vor. Ein starker Wind hatte schwarze Wolken aus dem Süden mitgebracht, die sich um den Berg Slivnica auftürmten, wo die Hexen ihr Zuhause hatten. Die flammenden Zeichen über dem Hügel verkündeten, dass die Hexen im Sturm und Ungewitter ihren Reigen tanzen. Der treue Diener ermahnt und warnt seinen jungen Herrn, in dieser dunklen Nacht nirgendwohin zu gehen. In diesem Moment leuchtet in der Burg von Karlovec ein Licht auf, heller als je zuvor. »Was kann mir passieren,« sagt der Ritter, »wenn dieses Licht mir den richtigen Weg zeigt.« Mit diesen Worten beginnt er über den stürmischen See zu rudern. Er kam nie wieder zurück. Später fand man zwar das Boot, das der Strom über die Höhle Karlovica trug, die Leiche jedoch war nirgends zu finden; höchstwahrscheinlich wurde der Leichnam des jungen Mannes vom Strudel in das Saugloch im See gesogen. Das war die Tat des fremdem Adligen, der das wegweisende Licht heimlich zum Saugloch der Karlovica-Höhle versetzte. Aber was hat ihm seine böse Tat genützt? Als das Mädchen erfuhr, dass der junge Ritter ums Leben gekommen war, sprang es von der Burgmauer in den See und ertrank. So sind das Mädchen und der junge Mann wieder zusammen, so wie es der Wassermann dem jungen Ritter versprochen hatte.

Quelle: Slovenska dežela v pripovedkah in podobi (Slowenisches Land in Erzählung und Bild), Dušica Kunaver, Mladinska knjiga 1991

 

POVODNI MOŽ V GRAJSKEM VODNJAKU V KREUZENSTEINU

Nekoč je v globokem vodnjaku v ruševini Kreuzenstein živel majhen predrzen povodni mož. Le redkokdaj se je pojavil na grajskem dvorišču. To malo bitje je bilo izjemno grdo – imelo je dolge, z mahom poraščene lase, široka žabja usta z ostrimi zobmi in dišalo je po zatohlem. Povodni mož ni ničesar ljubil bolj kot dražiti vse okoli vodnjaka, velike in majhne. Šprical je z vodo ali otroke mamil z bleščečimi biseri in lesketajočimi školjkami.

Če je kdaj imel srečo in se je kdo preveč nagnil čez rob vodnjaka, se je znalo zgoditi, da je ubogo žrtev bliskovito zgrabil s svojo močno roko in jo potegnil k sebi v svoje podzemno kraljestvo.

Nekega dne je deklica šla po vodo. Presenečena je ugotovila, da je voda v vodnjaku še posebej visoka. Tako se ji ni bilo treba nagibati daleč in je lahko hitro napolnila dve vedri, da ju odnese mami. Ko je že zajela vodo, je na vodni gladini opazila mavrični trak. Radovedno je segla po njem in že je mislila, da si je prisvojila zaklad. Nenadoma se je iz vode pojavila grda zelena roka in deklico potegnila v globino. »Za božjo voljo, kje sem končala?« je zavpila, ko je prišla na dno vodnjaka. Tam je bila steklena palača Povodnega moža, ki deklici ni mogel več škodovati. Kajti kdor izgovori besedo “Bog”, je imun na dejanja vodnarjev.

Deklica naj bi celo leto ostala v službi pri Povodnem možu. Vodila je njegovo gospodinjstvo tako temeljito in vestno, kot je bila vajena od doma. Nekega dne, še preden se je leto izteklo, ji je rekel: »Za nagrado lahko odneseš s seboj smeti!« Deklica je storila, kar ji je bilo naročeno, in od takrat naprej vsak dan pometala smeti v kot. Ko je prišla ura osvoboditve, je pometla smeti v svoj predpasnik in ob poldnevu zapustila podzemno kraljestvo. Presrečna se je vrnila domov k materi, ki je celo leto jokala za svojo hčerko. Šele takrat je deklica opazila, kako težak je postal predpasnik. Ko je vozel razvezala, ni mogla verjeti svojim očem: smeti so se spremenile v čisto zlato.

DER WASSERMANN IM BURGBRUNNEN ZU KREUZENSTEIN (NIEDERÖSTERREICH / SPODNJA AVSTRIJA)

Einst lebte im tiefen Brunnen der Ruine Kreuzenstein ein kleiner, frecher Wassermann. Nur selten zeigte er sich im Burghof. Dieses kleine Wesen war überaus hässlich, hatte lange, bemooste Haare, ein breites Froschmaul mit spitzen Zähnen und roch modrig. Er liebte nichts mehr, als alle Leute rund um den Brunnen, gleichgültig ob Groß oder Klein zu necken. So spritzte er mit Wasser oder lockte Kinder mit glitzernden Perlen und schillernden Muscheln.

Hatte er einmal Glück und beugte sich jemand zu weit über den Brunnenrand, so konnte es passieren, dass er mit seiner starken Hand blitzschnell Zugriff und das arme Opfer zu sich in die Tiefe in sein unterirdisches Reich zog.

Eines Tages holte ein junges Mädchen Wasser. Voll Erstaunen stellte es fest, dass das Wasser besonders hoch stand. So musste es sich nicht weit vorbeugen und konnte die beiden Eimer rasch füllen, um sie seiner Mutter zu bringen. Als sie das Wasser schon geschöpft hatte, bemerkte das Mädchen an der Wasseroberfläche ein schillerndes Band. Neugierig griff es danach und sah sich schon im Besitz des Kleinods. Plötzlich fuhr eine hässliche, grüne Hand aus dem Wasser in die Höhe und riss das Mädchen in die Tiefe. »Um Gottes Willen, wo bin ich gelandet?», rief es, als es am Grunde des Brunnens angekommen war. Dort befand sich der gläserne Palast des Wassermannes, der nun dem Mädchen nichts mehr anhaben konnte. Denn wer das Wort »Gott« ausspricht, ist vor den Taten der Wassermänner gefeit.

Ein ganzes Jahr lang sollte die Maid beim Wassermann in Diensten stehen. Sie führte seinen Haushalt, so gründlich und gewissenhaft, wie sie es von zu Hause gewohnt war. Bevor die Jahresfrist um war, sagte er eines Tages zu ihr: »Als Lohn kannst du dir den Kehricht mitnehmen!« Das Mädchen tat, wie ihm befohlen wurde, und kehrte von nun an jeden Tag den Kehricht in ein Eck. Als die Stunde der Befreiung gekommen war, kehrte es den Mist in seine Schürze und verließ Schlag zwölf Uhr Mittag das unterirdische Reich. Überglücklich kehrte das Mädchen zu seiner Mutter nach Hause zurück, die ein ganzes Jahr lang um ihre Tochter geweint hatte. Jetzt erst merkte das Kind, wie schwer seine Schürze geworden war. Als es den Knoten löste, glaubte es seinen Augen nicht zu trauen: Der Mist darin war zu purem Gold geworden.

Vir: Das Weinviertel in seinen Sagen, Thomas Hofmann, Weitra 2000, S. 133

Spletni vir: https://www.sagen.at/texte/sagen/oesterreich/niederoesterreich/weinviertel/wassermann.html 

 

SOCIOLOŠKO PSIHOLOŠKI VIDIK PRIPOVEDI

Bajeslovna bitja:

  • Povodni mož,
  • čarovnice

Glavni pojmi:

  • čustva v konfliktu: sovražnost, zamera, divja jeza, ljubosumnost, maščevanje,
  • ljubezen mladih,
  • strah,
  • globoka žalost,
  • hvaležnost, upanje,
  • pogum,
  • smrt – srečanje z minljivostjo (tanatagogika).

Razvijati znanje:

  • razlogi za konflikte,
  • aktivno poslušanje,
  • reševanje konfliktov.

MORALNI NAUK PRIPOVEDI

Sovraštvo med starimi generacijami in ljubezen med mladimi … Prava ljubezen je neuničljiva, je večna. »Vode jezera vaju bodo združile«. Za ljubezen v smrt … bivanjskih vprašanj.

Pomen sprostitve

G
GREVA V GOZD

“Dobro si oglej fotografijo, poskusi si vse zapomniti in tudi vse začutiti.”

Potem ga vodite z besedami skozi doživetje:

“Poskusi vdihniti svež gozdni zrak, rahlo diši po gobah in smrekah. Tiho je, sliši se ptice, ki prijetno in mirno žvrgolijo. Tudi tebi je prijetno. Sonce je ravno prav toplo in zrak je svež in zdrav.

Ko začutiš in zaduhaš gozd, si sezuješ nogavice, zapreš oči, in narediš nekaj korakov; predstavljaj si, da hodiš po gozdnih tleh, po prijetno topli zemlji. Ko prideš na jaso sredi gozda, se uležeš, s seboj imaš svojo najmehkejšo in najljubšo odejo, pokriješ se z njo, oči imaš zaprte zato, da lahko bolje slišiš pomirjujočo pesem ptic, popolnoma se umiriš. Roke mehko položiš ob telo, iztegneš noge. Sonce te prijetno greje, okoli tebe je vonj po smrekah, gobah, vonj po gozdu. Vse je lepo in mirno.  

Zdaj eno roko položiš na trebuh in drugo na prsni koš. Rahlo odpreš usta in vdihneš skozi nos tako, da se najprej dvigne trebuh in nato še pljuča. Čisto malo zadržiš dih. Izdihneš skozi usta, najprej gre zrak iz pljuč nato šele iz trebuha.

Ponavljaš tako in toliko časa, da ti je prijetno. Zatem odpreš oči in se počasi prebudiš.”

Na koncu naj otrok pove, kaj je doživel in kako se počuti. 

SSAMOMASAŽA OBRAZA

 

Se pobožamo po celem obrazu.

Mravljice se sprehajajo.

Ose pikajo.

Uščipneš se.

Pokriješ očke.

Pred koncem se pogladiš in pobožaš.

Poljubčkaš se.