AJDOVSKA DEKLICA NA PRISANKU
Nad Vršičem je v rebri skalnatega Prisanka okamnela ajdovska deklica, ki začudeno strmi v dolino Trente. Ko prično jeseni dnevi sušiti sočne planinske trave, da otrde in postanejo slamnate, hite planinski kozli mimo nje niže v dolino, v zavetje temnih, jelovih gozdov. Ob jutrih dvignejo mrzli jesenski vetrovi iz doline megle, da se prično valiti preko skalnih čeri, ki kipe v nebo. Takrat se ajdovska deklica skrije radovednim očem.
Malokateri planinec pa ve, kako je v davnem davnem času zašla med skaline in previsne pečine strmega Prisanka in kako je okamnela v skalnati rebri.
Ajdovska deklica je bila za živih dni dobrega in usmiljenega srca, ker je gornike in tovornike zmeraj vodila skozi snežne zamete v dolino Trente. Baje je živela pod previsnimi pečinami in skalnatimi policami. Če je videla, da so gorniki zašli, je zapustila svoje skrivališče ter pohitela na ride Vršiča, najsi je sneg še tako naletaval.
Nekega zimskega dne, ko so se temni sivi oblaki nakopičili nad Prisankom in ko se je burja krohotala z mrzlim smehom, je snežilo, da je sneg kmalu zamedel vse poti. Gamsji trop se je na žvižg starega samca mimo ajdovske deklice, ki je ždela pod pečino, zapodil v dolino in sprožil snežni plaz, ki je zgrmel v kotlino. Gorniki in tovorniki, ki so bili namenjeni v Trento in dalje proti sončnemu Primorju, so komaj ušli bobneči beli smrti. Zameti so bili tolikšni, da bi na tovorni poti zašli, če bi jim ne pomagala ajdovska deklica, ki je še tisti trenutek zapustila svoje skrivališče, gazila pred njimi visoki sneg ter jim kazala pravo pot. Ko pa so se tovorniki po dolgih dneh po istih poteh vračali domov, so pod previsno skalo ob vznožju Prisanka pustili vina, kruha in mesa za ajdovsko deklico. Tako so jo obdarovali vselej, kadar jim je pomagala, da ni bila nikoli žejna in lačna.
Ajdovska deklica pa ni bila samo vodnica, ampak tudi sojenica. V temnih nočeh je obiskovala mlade matere in prerokovala novorojenčkom, kako bodo živeli…
Tako je neke noči prišla tudi k mladi planšarici v dolini Trente. Mati, ki je pravkar povila sinčka, je v topli koči spala, ajdovska deklica pa se je neslišno približala zibelki, se sklonila k otroku in mu prerokovala: »Ko boš zrasel v mladeniča, boš postal pogumen lovec, kakršnega še ni bilo pod Prisankom. Po pečinah in previsnih skalinah boš zalezoval belega gamsa z zlatimi rogovi. Kozla boš ustrelil, zlato rogovje prodal in bajno zabogatel«
Ko pa so za to prerokbo zvedele sestre ajdovske deklice, so sojenico preklele, da je okamnela, ko se je vrnila v prisanško steno.
Tamkaj je še dandanašnji in začudeno strmi z velikimi kamnitimi očmi v dolino Trente.
Če boste kdaj šli na Vršič, si le oglejte njen kamniti obraz, ki je strmemu Prisanku v okras!
Vir: Slovenska dežela v pripovedki in podobi, Dušica Kunaver, Mladinska knjiga 1991
DAS HEIDNISCHE MÄDCHEN AM BERG PRISANK
Oberhalb von Vršič ist im Abhang des felsigen Berges Prisank ein versteinertes heidnisches Mädchen zu sehen, das staunend hinunter auf das Trentatal starrt. Wenn in den ersten Herbsttagen die saftigen Berggräser zu trocknen beginnen und steif und strohig werden, eilen die Bergziegen am Mädchen vorbei hinunter ins Tal und in den Schutz von dunklen Tannenwäldern. Jeden Morgen vertreiben jetzt die kalten Herbstwinde die Nebel aus dem Tal, die sich dann hier über die in den Himmel ragenden Felsen wälzen. Ebendann versteckt sich das heidnische Mädchen vor neugierigen Blicken.
Nur wenige Bergsteiger wissen aber, wie vor langer Zeit das Mädchen sich zwischen den Felsen und überhängenden Klippen des steilen Berges Prisank verirrte und wie es im felsigen Abhang versteinerte.
Zeitlebens war das heidnische Mädchen ein gutes und barmherziges Mädchen, das die Bergsteiger und Lastenträger stets sicher durch die Schneewehen ins Trentatal führte. Der Sage nach wohnte das Mädchen unter überhängenden Klippen und Felsvorsprüngen. Wenn das Mädchen sah, dass sich die Bergsteiger verirrt hatten, kam es aus seinem Versteck und eilte zum Vršič, egal wie stark es auch schneite.
An einem Wintertag, an dem sich dunkelgraue Wolken über Prisank auftürmten und der Sturm mit seinem kalten Lachen brauste, schneite es so stark, dass der Schnee bald alle Wege verwehte. Auf den Pfiff eines alten Männchen hin stürzte sich ein Gamsrudel am heidnischen Mädchen vorbei, das unter dem Felsen saß, ins Tal hinunter und löste dabei eine Lawine aus, die in das Talbecken niederdonnerte. Nur knapp entkamen die Bergsteiger und Lastenträger, die auf dem Weg ins Trentatal und weiter ins sonnige Küstenland waren, dem trommelnden weißen Tod. Die Verwehungen waren so hoch, dass sie sich auf dem Weg verirren würden, wäre ihnen nicht das heidnische Mädchen zu Hilfe gekommen, das im selben Moment sein Versteck verließ, vor ihnen durch den hohen Schnee stapfte und ihnen den richtigen Weg wies. Und als die Lastenträger nach vielen Tagen auf demselben Weg nach Hause zurück gingen, ließen sie unter dem überhängenden Felsen am Fuß von Prisank Wein, Brot und Fleisch für das heidnische Mädchen zurück. Sie beschenkten das Mädchen immer wenn es ihnen half, so dass es nie durstig oder hungrig war.
Das heidnische Mädchen war aber nicht nur Führerin, sondern auch eine Schicksalsgöttin. In den dunklen Nächten besuchte das Mädchen junge Mütter und prophezeite den Neugeborenen, wie sie leben werden…
So kam das heidnische Mädchen eines Nachts auch zu einer jungen Alpenhirtin im Trentatal. Die Mutter, die gerade einen kleinen Jungen zur Welt gebracht hatte, schlief in der warmen Hütte. Das heidnische Mädchen näherte sich auf leisen Sohlen der Wiege, beugte sich zu dem Kind hinunter und prophezeite ihm: »Wenn du zu einem jungen Mann herangewachsen bist, wirst du ein tapferer Jäger werden, wie es ihn unter dem Berg Prisank noch nie gegeben hat. Über Klippen und überhängenden Felsen wirst du die weißen Gämse mit ihren goldenen Hörnern anpirschen. Du wirst die Ziege schießen, die goldenen Hörner verkaufen und traumhaft reich werden… »
Doch als die Schwestern des heidnischen Mädchens von dieser Weissagung erfuhren, straften sie die Schicksalsgöttin mit einem Fluch, so dass diese, als sie an die Wand von Prisank zurückkam, versteinerte.
Dort ist das Mädchen noch heute und es starrt mit seinen großen steinernen Augen staunend hinunter auf das Trentatal.
Wenn der Weg Sie jemals nach Vršič führt, versäumen Sie es nicht, sich das versteinerte Gesicht des Mädchens anzuschauen, das den steilen Berg Prisank schmückt!
Quelle: Slovenska dežela v pripovedki in podobi (Slowenisches Land in Erzählung und Bild), Dušica Kunaver, Mladinska knjiga 1991
GOSPA HITT
V pradavnih časih, ko je na zemlji še živela rasa velikanov, je visoko v gorah nad reko Inn, kjer je v dolini spodaj nastalo mesto Innsbruck, živela ponosna, mogočna kraljica velikanka, gospa Hitt. Njene ošabnosti in trdosrčnosti so se bali vsi njeni podložniki. V kraljestvu, ki mu je vladala, je bilo polno krasnih gozdov, bujnih pašnikov ter žlahtne rude, dragocene kamnine pa so ležale v gorah na prostem. Njeno bogastvo je bilo brezmejno. Kristalni grad, ki se je bleščal daleč navzdol v dolino, ji je z neštetimi razkošnimi sobami ponujal resnično kraljevsko bivališče. Povsod okrog palače so se razprostirali čudoviti vrtovi, v katerih so cvetele najlepše vrtnice, kar jih je bilo moč kdaj videti. Gospa Hitt je imela sina, ki ga je ljubila bolj kot vse in ga je zelo razvajala. Orjaški fant se je rad podil v bližini palače in s svojo radovednostjo in objestnostjo zaskrbljeni materi povzročal mnoge skrbi, čeprav so jo skrbele večinoma nedolžne stvari. Nekoč se je zgodilo, da je fant velikan želel jahati konjička. V ta namen je odlomil mlado jelko, ki je rasla na robu mahovitega močvirja. Ko pa se je boril z jelko, so tla popustila in deček je skupaj z jelko padel v črno močvirno blato. Čeprav se mu je s prirojeno močjo uspelo izvleči iz blatne kopeli, so bili njegove roke, noge, oblačila in tudi obraz prekriti s smrdečim blatom.
Deček je jokajoč stekel v materin grad in z vsakim korakom puščal za seboj črno sled svoje nesreče. Gospa Hitt je otroka pomirila z ljubečimi besedami in mu obljubila nove, lepe igrače, da bi pomirila strah, ki ga je prestal. Nato je ukazala svojim služabnikom, naj dečka slečejo in ga do čistega okopajo. Da pa na njem ne bi ostala niti sled smrdečega močvirskega blata, naj mu celotno telo umijejo in zdrgnejo z mlekom in namočenim belim kruhom ter ga nato namažejo z dišečimi esencami. Toda komaj so služabniki začeli zlorabljati božanski dar mleka in kruha za svoje umazano delo, se je nebo nenadoma stemnilo in z besnečo hitrostjo se je približevala strašna nevihta. Močan potres je stresel gore in z gromkim truščem se je kristalna palača gospe Hitt sesedla v kup razvalin. In potem so, kot da bi jih zlili z neba, po gorskih pobočjih pridrveli ogromni blatni hudourniki in plazovi kamenja, odnesli gozdove, pogoltnili zelene planine in cvetoče vrtove ter čudovita polja spremenili v strašno kamnito puščavo, iz katere niti trava ne bi mogla vzkliti. Kraljestvo gospe Hitt je bilo uničeno, sama pa se je spremenila v srhljivo skalo, ki v naročju drži svojega okamnelega sina. In tako mora ostati, kot večni spomin na njen greh, do konca časa.
FRAU HITT (TIROL/TIROLSKA)
In uralten Zeiten, als das Geschlecht der Riesen noch auf Erden lebte, hauste hoch in den Bergen über dem Inn, wo unten im Tal Innsbruck entstand, eine stolze, mächtige Riesenkönigin, Frau Hitt, deren Hochmut und Hartherzigkeit von allen ihren Untertanen gefürchtet war. Herrliche Wälder, saftige Weiden und wogende Felder erfüllten das Reich, das sie beherrschte. Edle Erze und kostbare Gesteine lagen in den Bergen offen herum, und ihr Reichtum war grenzenlos. Ein kristallenes Schloß, das weit in das Tal hinabglänzte, bot ihr mit seinen unzähligen prunkvollen Räumen einen wahrhaft königlichen Aufenthalt. Rings um das Schloß dehnten sich wundervolle Gärten, in denen die schönsten Rosen blühten, die es je zu sehen gab.
Frau Hitt nannte einen Sohn ihr eigen, den sie über alle Maßen liebte und verhätschelte. Das junge Riesenknäblein tummelte sich gern in der Nähe des Palastes umher und machte der besorgten Mutter durch seine Neugierde und seinen Übermut gar manchen Kummer, obgleich es meist harmlose Dinge waren, um die sie sich sorgte. Einmal geschah es, daß der Riesenknabe auf einem Steckenpferd reiten wollte. Er brach sich zu diesem Zweck eine junge Tanne ab, die am Rande eines moosigen Sumpfes wuchs. Wie er sich aber da mit der Tanne herumbalgte, gab das Erdreich nach, und der Riesenjunge plumpste samt seiner Tanne in den schwarzen moorigen Schlamm. Zwar gelang es ihm, mit Hilfe seiner ihm angeborenen Kraft sich aus dem unfreiwilligen Moorbad wieder herauszuarbeiten, aber Hände und Füße und Kleider waren über und über von dem übelriechenden Morast bedeckt, und auch das Gesicht wies etliche breite Schmutzspritzer auf.
Heulend lief der Junge zur Mutter ins Schloß, bei jedem Schritt die schwarze Spur seines Unglücks hinterlassend. Frau Hitt beruhigte das Kind mit liebenden Worten und versprach ihm neues, schönes Spielzeug zum Trost für die ausgestandene Angst. Dann befahl sie ihren Dienern, den Knaben zu entkleiden und sauber zu baden. Damit aber nicht eine Spur von dem Morast an ihm haften bleibe, sollten sie ihn noch mit Milch und aufgeweichtem Weißbrot am ganzen Körper waschen und abreiben und dann mit wohlriechenden Essenzen besprengen.
Aber kaum hatten die Diener begonnen, die göttliche Gabe der Milch und des Brotes zu ihrem schmutzigen Werk zu mißbrauchen, als sich plötzlich der Himmel verfinsterte und mit rasender Schnelligkeit ein schweres Gewitter heranzog. Ein gewaltiges Erdbeben erschütterte die Berge, und mit donnerndem Krachen stürzte der kristallene Palast der Frau Hitt zu einem unförmigen Trümmerhaufen in sich zusammen. Und da kamen auch schon, gleichwie vom Himmel herabgeschleudert, riesige Muren und Steinlawinen die Berghänge herabgetost, fegten die Wälder hinweg, verschlangen die grünenden Almen und die blühenden Gärten und machten die herrlichen Fluren zur schreckenerregenden Steinwüste, aus der kein Grashalm mehr aufsprossen konnte. Das Reich der Frau Hitt war vernichtet, sie selbst aber zur schaurigen Felsensgestalt erstarrt, die ihren versteinerten Sohn in den Armen hält. Und so muß sie bleiben zum ewigen Gedächtnis ihres Frevels bis ans Ende der Zeiten.
Vir: Die schönsten Sagen aus Österreich, o. A., o. J., Seite 251
Spletni vir: https://www.sagen.at/texte/sagen/oesterreich/tirol/div/frauhittv2.htmlDie Frau Hitt-Sage, Hans Hochegger, 1914 Dokumentarni
SOCIOLOŠKO PSIHOLOŠKI VIDIK PRIPOVEDI
Bajeslovna bitja:
Ajdovska deklica:
- dobra, usmiljenega srca,
- vodnica, empatična, pomagala je ljudem,
- sojenica, rojenica – prerokovala je novorojenčkom, odločala je o človekovi usodi,
- storila je hud greh – trentarskemu lovcu je namenila zelo slabo napoved: zaradi pohlepa bo ubil zaščiteno žival, Zlatoroga …
- nemoralno, neetično dejanje mora biti kaznovano – okamenela je (petrifikacija).
Gospa Hitt:
- Ošabna, trdosrčna – tudi ona je zaradi kazni okamenela.
Simbolika tem - izziv za pogovor in ustvarjanje:
- kruh,
- mleko,
- grad,
- čudoviti vrtovi,
- smrdeče blato,
- nevihta, potres (rušenje starega … volja višje sile),
- puščava.
MORALNI NAUK PRIPOVEDI
Hudemu grehu sledi kazen. Kaznuje se tudi norčevanje iz hrane.
Dualnosti – dobro/zlo, veselje/žalost, ljubezen/sovraštvo, resnica/laž …
Pomen sprostitve
P
PREDSTAVLJAJ SI, DA SI DREVO
Iz knjige DIHAJ KOT MEDVED – Kira Willey
Postavite se s stopali vzporedno v širini ramen. Brado potisnite proti prsnemu košu in vzravnajte hrbtenico. Roke naj vam prosto visijo ob telesu. Stojte vzravnano in pustite, da vam vsa teža in napetost odtečeta v noge. Predstavljajte si, da vam iz stopal v zemljo poganjajo korenine.
Predstavljaj si, da si drevo.
Tvoje korenine segajo globoko v zemljo, tako da je tvoje deblo pokončno in močno. Tvoje veje segajo visoko proti nebu.
KKatero drevo si?
Lahko si natanko takšno drevo, kot si želiš.
Odloči se, kakšne barve so tvoji listi, kakšne so tvoje veje in kako visoko drevo si. V mislih si predstavljaj celotno drevo.
Zapomni si: tvoje drevo ima močne korenine, s katerimi si varno zasidran v zemlji, in močne veje, ki segajo proti nebu!